Informacje podstawowe:
Projekt musi zawierać jeden użytek etykiety/naklejki powiększony o wymagany spad oraz osobno linie cięcia. Spad to obszar projektu „wychodzący” poza linię cięcia i powinien wynosić 2 mm z każdej strony. Rozmiar wydrukowanej i wyciętej etykiety/naklejki określa linia cięcia.
Pojedyncza etykieta/naklejka może mieć dowolny kształt. W przypadku kształtów nieprostokątnych nie należy wypełniać tłem całej powierzchni poza linią cięcia, a jedynie spad. Pozostały obszar poza użytkiem należy pozostawić biały. Obiekty istotne nie powinny znajdować się w odległości mniejszej niż 3 mm od planowanej linii cięcia. Nie należy projektować ramek, obwódek itp. blisko linii cięcia (min. 5 mm). Z uwagi na tolerancję cięcia, użytki będą nieestetyczne.
Projekt graficzny etykiety/naklejki:
Optymalną rozdzielczością dla grafiki rastrowej i zdjęć jest 300dpi. Pracę należy przygotować w modelu CMYK. Jeżeli występują w projekcie obrazy rastrowe (tekstury, fotografie) należy je również zamienić na CMYKa. Mieszanie przestrzeni barwnych lub modeli kolorów w jednym projekcie (np. CMYK i RGB) doprowadzi do błędnego odwzorowania kolorów i nie podlega reklamacji.
Aby uzyskać pełną, ciemną czerń należy użyć koloru 100%K, w przypadku etykiet w technologii Biały + CMYK należy użyć składowych: C33%M33%Y33%K100. W przypadku gdy kolor tła ma być szary, należy zbudować je korzystając ze składowej „K”, bez użycia pozostałych kolorów „CMY”. Stosując przejście tonalne opcjonalnie dodaj szum, aby uniknąć pasmowania.
Projekt etykiet/naklejek w zależności od sposobu aplikacji, powinien być przygotowany standardowo (aplikacja na powierzchni) lub w lustrze (aplikacja pod powierzchnią).
W przypadku skomplikowanych projektów zawierających wiele warstw, nachodzące na siebie grafiki, cienie, przezroczystości itp. należy, na ile jest to możliwe, spłaszczyć do jednego obrazu tła, zachowując w postaci wektorowej jedynie teksty, loga, linie i inne istotne elementy projektu.
Instrukcja szczegółowa dla etykiet/naklejek drukowanych białym (bez i z poddrukiem), na foliach przezroczystych lub foliach metalicznych (srebrnych, złotych, innych) dostępna jest na zapytanie: naklejki@dtosy.pl.
Projekt linii cięcia i nacinania:
Linię cięcia pojedynczej etykiety należy stworzyć z jednej zamkniętej krzywej jako włosowe w kolorze czarnym 100%. Należy unikać sytuacji, by początek i koniec cięcia znajdował się na łuku – najlepiej by wypadał na środku linii prostej.
Ze względu na czas cięcia przy projektowaniu należy :
– tam gdzie jest to możliwe stosować linie proste zamiast krzywych,
– nie zwiększać liczby wierzchołków ponad to co jest potrzebne do wyznaczenia krzywej,
– linie cięcia nie mogą pokrywać się.
Linie do nacinania należy po spasowaniu z projektem zapisać w osobnym pliku, bądź na osobnej stronie tego samego pliku.
Formaty zapisu plików:
W przypadku zapisu projektu graficznego jako CDR projekt należy zgrupować oraz zamienić czcionki na krzywe. W pliku należy zdefiniować format strony zgodny z w.w. formatem projektu a projekt umieścić centralnie na stronie.
W przypadku zapisu projektu graficznego jako EPS projekt bez tła (białego) należy go ograniczyć ramką o wymiarach zgodnych z w.w. formatem projektu.
Plik do druku: preferowane PDF
Akceptowane: CDR,EPS, TIFF, JPG. Do zleceń z tymi plikami doliczamy 10 zł za przygotowanie pliku do druku.
Plik do nacinania: preferowane PDF
Akceptowane: CDR, EPS. Do zleceń z tymi plikami doliczamy 10 zł za przygotowanie pliku do druku.
Podoba Ci się ta strona? Za wykonanie odpowiada zaprzyjaźniona agencja marketingowa Dream Pictures.